Aioli Sos Tarifi

Aioli Sos Tarifi

Aioli; kelime olarak sarımsak ve zeytinyağı anlamına gelir. Malzemeleri ve tadı sebebiyle mayoneze benzetilse de aralarında farklılıklar vardır. Mayonez yumurta sarısının ağır ağır çırpılıp, zeytinyağıyla kıvam alması sonucunda elde edilir. Aioli ise sarımsak temelli bir sostur. Sarımsağın dövülüp, yumurta, zeytinyağı ve hardal ile kıvam alması sonucunda hazır hale gelir. Güzel yanı evde her zaman bulunabilecek malzemelerle hazırlanması ve çoğu yemeğinize tüm güzelliğiyle eşlik edebilmesi.

Mutfağınızdaki sos tariflerinizi zenginleştirmek isterseniz sos tariflerimize bakabilirsiniz. Öneri ve düşüncelerinizi tarifin altına yorum olarak bırakabilirsiniz. Aioli sos nasıl yapılır diyenleri tarifimize alalım.

MALZEMELER

  • 3 diş sarımsak
  • 1 su bardağı sızma zeytinyağı
  • 1 adet yumurta sarısı
  • 1 yemek kaşığı limon suyu
  • 1 çay kaşığı dijon hardal (İsteğe bağlı)
  • 1 çay kaşığı karabiber
  • 1 çay kaşığı tuz

Not: İyi kalite bir zeytinyağı kullanmanız sosunuzun lezzetini arttıracaktır. Yumurta sarısının büyüklüğüne göre sosunuzun zeytinyağı ihtiyacı değişebilir, kıvamına göre göz kararı ayarlayınız. Kıvamı ayarlayabilmek için zeytinyağını çok ince şekilde akıtın.

NASIL YAPILIR

İlk olarak kabuğunu soyduğunuz sarımsakları tuz ve karabiberle havan veya bir kabın içerisinde ezin.

Ayrı bir cam kaseye yumurta sarısını, limon ve dijon hardalını ekleyip çırpma teli veya blender yardımıyla çırpın. (Blender kullanacaksanız orta seviyede kullanmanızı tavsiye ederiz)

Bu karışım birleşince yavaşça zeytinyağı eklemeye başlayın ancak burada zeytinyağını neredeyse damla damla ekleyin. Karışımın kesilmesine müsaade etmeyin. Eğer kesildiğini hissederseniz zeytinyağı eklemeyi bırakıp hızlıca karıştırmaya devam edin.

Kıvam aldığında çırpma işlemini bırakın ve içerisine ezilmiş sarımsakları ilave edin. Bu şekilde bir miktar daha karıştırın, bu aşamada kıvamı size çok kalın geldiyse elinizle çok az su damlatarak kıvamını açabilirsiniz.

Tadına göre size eksik gelen baharatları olursa bu aşamada ilave edebilirsiniz. Sosunuz hazırdır bir kapta dinlendirip kullanabilirsiniz.

Yumurta sarısı ısıya temas etmeden kullanıldığı için muhakkak buzdolabında muhafaza edin ve en fazla 2 gün içerisinde tüketin.

124

Yorum Yok

Bir Yorum Yaz