Hollandez Sos Tarifi

Hollandez Sos Tarifi

Hollandez sos gastronomi dünyasındaki 5 ana sostan biridir, Fransızların kahvaltılarında bile ekmeklerini, krakerlerini banarak yediği sostur kendisi. Ancak özellikle balık ve sebze yemeklerine çok yakışır.

Gastronomi dünyasındaki 5 ana sos yazımızada göz atmanızı tavsiye ederiz.

Mutfağınızdaki sos tariflerinizi zenginleştirmek isterseniz sos tariflerimize bakabilirsiniz. Öneri ve düşüncelerinizi tarifin altına yorum olarak bırakabilirsiniz. Hollandez sos nasıl yapılır diyenleri tarifimize alalım.

MALZEMELER

  • 3 adet yumurta sarısı
  • 125 gr tereyağı
  • 1 yemek kaşığı limon suyu
  • 2 yemek kaşığı soğuk su
  • 1 çay kaşığı tuz
  • 1 tutam karabiber

NASIL YAPILIR

Not: Yumurta sarılarını dikkatli bir şekilde ayırın, içlerine sızan bir miktar yumurta akı tüm sos hazırlığını boşa çıkartabilir.

İlk olarak derin bir tencerede su ısıtın, kaynatmayın bu yumurta sarılarını benmari usulü pişirmeniz için gerekli.

Sade yağ elde etmek için; tereyağını küçük bir sos tenceresine alın. Kısık ateşte yağı yakmadan ve çok fazla köpürmesine izin vermeden eritin. Üzerine çıkan süt köpüklerini bir kaşık yardımıyla temizleyin, eritilmiş tereyağını süzgeçten geçirip ılık halde bekletin.

Yumurta sarıları, limonu ve soğuk suyu cam kaseye alın. Bir el çırpıcısı yardımıyla çırpmaya başlayın ve yumurta sarılarını sürekli aynı yöne doğru karıştırmaya özen gösterin.

Benmari usulü hafif kaynamış sıcak suyun üzerine kaseyi oturtun ve çırpma işlemini burada sürdürün. 2-3 dakika sonunda yumurta sarıları, krema kıvamını aldığında kaseyi mutfak tezgahı üzerine alın.

Çırpılmış yumurta sarılarını ılınması için kısa bir süre bekletip elde ettiğiniz sade yağı yavaşça akıtarak yumurta sarılarına yedirin. Kremamsı bir kıvama geldiğinde tuz ve karabiberi ekleyip son bir kez karıştırın.

Not: Servis öncesinde taze taze hazırladığınız sosu bekletmeden tüketin. Farklı tarifler için yeniden hazırlayın. Çabuk bozulacağı için oda ısısında ya da donuk bir hal alacağı için buzdolabında saklamaya uygun değildir.

186

Yorum Yok

Bir Yorum Yaz