Gastronominin Temeli Olan Beş Ana Sos

Gastronominin Temeli Olan Beş Ana Sos

Gastronomi dünyasında bu 5 ana sos Fransız mutfağına aittir. Dünya mutfakları arasında en çok sevilen, tanınan, yemekleri yapılan hatta restoranları açılan Fransız mutfağıdır. Soslar, Fransız yemek geleneğinin ayrılmaz bir parçasıdır yemeğe zenginlik, lezzet ve doku kazandırır.

Fransız mutfağında kullanılan bütün sosların atası olarak bilinen 5 temel sos vardır ve bunun haricindeki soslar bu temel soslara dayanır. 18. Yüzyılda Antonin Carême’in bulduğu soslar;

Beşamel sos (Béchamel sauce), beyaz sos (Sauce velouté), kahverengi sos (Espagnole sauce) ve kırmızı sos (Tomato sauce). Ancak bu 4 sosun üzerine 20. Yüzyılda Auguste Escoffier bu gruba sarı sosu (Hollandaise sauce) da ekledikten sonra günümüze 5 temel sos olarak ulaşmıştır.

Bu sosların kalbinde, diğer sos bileşenleri eklenmeden önce un ve yağ (Genellikle tereyağı) birlikte pişirilerek yapılan roux adı verilen koyulaştırıcı bir madde bulunur. Roux bizim tabirimizle meyanedir.

Mutfağınızdaki sos tariflerinizi zenginleştirmek isterseniz sos tariflerimize bakabilirsiniz. Öneri ve düşüncelerinizi tarifin altına yorum olarak bırakabilirsiniz.

5 Ana Sos

1.Beşamel Sos (Béchamel sauce): Yaygın olarak “beyaz sos” olarak bilinir ve Mornay veya peynir sosunun yapıldığı bazdır. Temel bir beşamel hafif bir roux ve sütten yapılır. Beşamel sos tarifimiz.

2.Velüte sos (Sauce velouté): Bir roux ve stoktan (Genellikle tavuk veya balık suyu) yapılmış hafif renkli, pürüzsüz bir sostur. Velüte sos tarifimiz.

3.Espanyol sos (Espagnole sauce):  İspanya temelli espanyol, zengin lezzete sahip kahverengi bir sostur. Bourguignonne ve demi-glace gibi daha popüler sosların annesidir. Espanyol yağ eklenmeden önce unun kızartıldığı, ardından dana eti stoğunun bulunduğu koyu bir rouxdan yapılır. Espanyol sos tarifimiz.

4.Domates sos (Tomato sauce): Makarna yemeklerinde yaygın olarak kullanılan domates sosu, sıvı kalınlaşana kadar domatesleri azaltarak yapılır. Geleneksel olarak, domates sosu kalınlaştırmak için bir roux kullanılır, ancak birçok modern şef kesinlikle gerekli olmadığı için bunu yapmaz. Domates sos tarifimiz.

5.Hollandez sos (Hollandaise sauce): Yumurtaların kalbi ve ruhu olan hollandez, çırpma sırasında yavaşça eritilmiş tereyağını yumurta sarısına eklenerek yapılan zengin bir sostur. Hollandez genellikle sirke veya limon suyu ve biber gibi bir asitle lezzetlendirilir. Hollandez sos tarifimiz.

129

Yorum Yok

Bir Yorum Yaz