Tart, Turta ve Türevleri Nedir?

Tart, Turta ve Türevleri Nedir?

Basit farklılıklar gösteren ama oldukça karıştırılan “tart, turta, tartolet, galette, pay ve kiş” nedir? Tart ve turtanın arasındaki fark nedir? İsimleri ile kafa karıştıran ve tarihi oldukça eskiye dayanan bu yiyeceklerin anlamları ve farklılıkları tabii ki mevcut. Sizler için derledik.

Gastronomi köşemizi ziyaret ederek bu tarz yazılarımıza göz atabilirsiniz.

Turta Nedir?

Turta genellikle meyveli bir pasta olarak anılmaktadır. En üst katmanın kafes şeklinde hamur ile süslendiği, ara katmanda meyvelerin olduğu ve en alt katmanda ince bir hamur bulunan tatlıdır. İçeriği dipsiz bir kuyudur ve birçok türevi bulunmaktadır.

Tart Nedir?

Tart içi dolgulu bir pasta, tatlı çeşididir. Üst katmanı tamamen açık olmaktadır. Turta ile arasındaki fark üst katmanın açık olmasıdır. Tartın içeriği genellikle kremsi ve pürüzsüz bir dolgu kreması olmaktadır.

Tartolet Nedir?

Tartolet bu türevler arasında en çok sevilen ve tüketilenlerden biridir. Adından da anlaşılacağı üzere tart türevi bir tatlıdır. Üst katmanı açık ve içinde dolgu kreması olan tartın küçük porsiyonudur. Tek kişilik minik kaplarda pişer ve servis edilir.

Pay Nedir?

Pay üst katmanı ince hamur veya yufka tabakası ile kapatılan ve tart, turta kabında pişen bir yiyecektir. Diğerleri ile arasındaki fark genellikle tuzlu olarak hazırlanan bir yemek olmasıdır.

Galette Nedir?

Kelime anlamı Norman dilinde düz kek anlamı taşıyan “gale” kelimesinden gelmektedir. Galette genellikle serbest biçimli olarak hazırlanır. Yapımı hemen hemen tart ile aynıdır fakat hamurunda ufak tefek farklılıklar bulunmaktadır. Pizza hamuru gibi ince bir şekilde açılır ve içine malzemeler eklendikten sonra kenarları içe doğru katlanır. Hem tatlı hem tuzlu versiyonları mevcuttur.

Kiş Nedir?

Kiş üst katmanı açık olan ve tamamen tuzlu olarak hazırlanan bir yemektir. Tart ile aynı hamurdan yapılır ve aynı kapta pişirilir. Çeşit çeşit türevleri bulunur ve sıkça tercih edilen bir yemektir.

199

Yorum Yok

Bir Yorum Yaz