Rus Salatası, Amerikan Salatası, İtalyan Salatası Aslında Nedir?

Rus Salatası, Amerikan Salatası, İtalyan Salatası Aslında Nedir?

Aslında Amerikan ve İtalyan salatası diye bir şey yoktur. Var olan şey Rus salatası. Fakat ilginçtir sadece Türkiye’de Rus salatasının değişik birkaç türevi Amerikan salatası ve İtalyan salatası olarak bilinir.

Rus salatası, 1860’lı yıllarda Moskova’daki Hermitage Restaurant’ın baş aşçısı olan Belçika asıllı Rus Lucien Olivier tarafından icat edildi. Kısa zamanda restoranın en sevilen yemeği haline gelen Rus salatasının tarifi Olivier tarafından ölene kadar titizlikle saklandı. Daha sonra birçok dünya ülkesine yayıldı.

Bu salatanın gerçek ismi Olivier salatasıdır. Ama çoğu dillerde Rus Salatası olarak bilinir. Türkiye’ye 19. yüzyılda ulaşan bu salata İstanbul’da 1917 Ekim devriminden sonra kente gelen Beyaz Rusların açtığı restoranlar sayesinde yaygınlaştı.

Soğuk savaş yıllarında Türkiye’nin ABD ile çok yakın ilişkileri olması nedeniyle Rus düşüncelerinin yaygınlaşması korkusundan dolayı dönemin sağ iktidarının da empoze etmesiyle Rus salatası yerine Amerikan salatası yaygınlaştırılmış.

Hüseyin Çelik Soğuk Savaş dönemindeki durumu, “O zamanlarda yemek listesinde “Rus salatası” isminin yer aldığı lokantanın sahibi hapsedilirdi. Lokantaların sahiplerinin bu salatayı “Amerikan salatası” olarak adlandırmaları tavsiye ediliyordu.” sözleriyle tasvir etmiştir.

Bu salata küp şeklinde kesilmiş patates ve diğer sebzeleri mayonezle karıştırarak yapılan bir salatadır. Ülkemizde bugünlerde yiyecek içecek sektöründe 3 salatanın arasındaki fark genellikle şu şekildedir.

Amerikan salatası sadece sebzelerle yapılanıdır. Rus salatası sebzelere ek olarak soğuk et parçaları içerir. İtalyan salatası sebzelere ek olarak jülyen kesilmiş salam içerir.

Bizim orijinal Rus salatası tarifimizi ziyaret etmenizi tavsiye ederiz.

138

Yorum Yok

Bir Yorum Yaz