Ev Yapımı Likör Ve Şurup Tarifleri

Ev Yapımı Likör Ve Şurup Tarifleri

Kokteyllerin vazgeçilmezleri Likör ve Şurup. Likör kavramından başlamak gerekirse; likör yalnızca bir kokteyl ürünü veyahut kokteyli şekillendirmek için üretilen bir içkiden ziyade içerisinde bir tarih ve birçok bilgiyi barındıran bir alkollü içecektir.

Bu içecekler gençleştirici, enerji veren, vücudu güçlendiren hatta ölümsüzlüğe yakın olmak için tüketilen içeceklerdir. Simyacıların ölümsüzlük çabalarında, rahiplerin uzun ömürlü yaşamaları için üretilen ve tüketilen likörler ölümsüzlüğü bizlere getirmese de gerçekten muazzam bir zevke ve tada sahipler.

Terimsel anlamına değinecek olursak aromatik tatlandırıcılar ile tatlandırılmış, şeker oranı yüksek meyve ve türevleri ile çeşitli alkolleri tatlandırılarak yapılan alkollü içeceklerdir. Likör, alkol oranını dengeleyen, kokteyl yapımını kolaylaştıran, ekonomik boyutta da maliyeti düşüren bir içecektir. Birçok aromatik üründen elde edilebilir. Gül, mandalina, portakal, kahve, hindistan cevizi…

Mutfağınızdaki içecek tariflerini zenginleştirmek isterseniz içecek tariflerimize bakabilirsiniz. Öneri ve düşüncelerinizi tarifin altına yorum olarak bırakabilirsiniz. Şimdi sizlere evde kolaylıkla hazırlanabilecek birkaç likör tarifi vereceğim.

Not:

Vereceğim likör tarifleri 1 lt bazlıdır. Reçetelerimi ona göre düzenliyorum ve genelde sabit olarak bu şekilde üretiyorum.

MANDALİNA LİKÖRÜ

MALZEMELER

 • 3 adet mandalina
 • 350 gram toz şeker
 • 750 ml su
 • 35 cl etil alkol
 • 1 çay kaşığı limon tuzu

Not:

Mandalina, yapacağımız likörün aromatik meyvesi olduğu için orta-kalın kabuklu, oldukça koyu turuncu renginde olması bizim için önemli. Rastgele bir mandalina ile yaparsak istediğimiz rengi, dokuyu alamayız. Aromamızı mandalina kabuğundan alacağız.

NASIL YAPILIR

Mandalinaları iyice yıkayıp kuruluyoruz. Dış dokusunu kullanacağımız için yıkamak ve kurulamak önemli. Soyacak yardımı ile mandalinanın kabuklarını dikkatlice soyuyoruz. Olabildiğince beyaz kısma girmeden işlemi yapmakta fayda var.

Litrelik bir kavanozun içine (35 cl) etil alkolü ve soyduğumuz mandalina kabuklarını koyalım. Biraz çalkalayalım. Bu karışımı 5-6 gün güneş görmeyen bir yerde bekleteceğiz. Alkolümüz kabukların bütün aromasını çekecek, kabuklar beyazlaşıp sertleşecek. Kabuklar rengini ne kadar salarsa alkol içinde aroma o kadar rayihalı olacak.

5-6 gün sonra beklettiğimiz karışımı süzerek tekrardan 1 litrelik kavanoza boşaltıyoruz.

Tencere içerisine 750 ml (3,5 su bardağı) su ekliyoruz. 750 ml suya yaklaşık 2 su bardağı şeker ekliyoruz. Likör yaparken şekeri diğer kokteyllere göre biraz fazla ekliyoruz. Alkolümüz oldukça akışkan, yaptığımız şeker şurubu ise biraz daha koyu kıvamlı olması likör için daha iyi olacaktır.

Karışımı kaynatıp, iki üç dakika sonra tencereyi ocaktan alıyoruz.

Şeker şurubumuzu biraz dinlendirmekte fayda var. Kaynayan bir ürünü alkole koyarak aromayı kötü yönde etkilemek istemeyiz.

Şeker şurubunu kavanoza ekliyoruz ve biraz karıştırıyoruz.

Yazımızın başında da bahsettiğim gibi likörlerin genelinde şeker oranı yüksektir ve bu likörde de şeker oranı yüksek fakat mandalina rayihasını da hissediyoruz. Şeker miktarını biraz bastırmak adına sitrik asit ekleyeceğiz. Sitrik asiti de limon tuzu ile sağlayacağız. Limon tuzu hem ekşilik verecek hem de likörün kullanım süresini de arttıcaktır. Bir buçuk çay kaşığı limon tuzunu ekleyerek biraz karıştırıyoruz. Koyacağınız miktar sizin damak tadınıza kalmış. Bunu tadarak kendinize göre ayarlayabilirsiniz. Bu likörü alkollerde, bir miktar soda ile, turunçgil sularıyla, limon suyuyla vb. çeşitli ürünlerin karışımıyla tüketebilirsiniz.

LİMON LİKÖRÜ

MALZEMELER

 • 3 adet limon
 • 350 gram toz şeker
 • 750 ml su
 • 35 cl etil alkol
 • 1 çay kaşığı limon tuzu

NASIL YAPILIR

Limonlarımızı mandalina liköründe olduğu gibi beyazına girmeden soyuyoruz.

Bir litrelik kavanoza etil alkolümüzle birlikte limon kabuklarımızı ekliyoruz. Ve biraz çalkalıyoruz.

Yaklaşık 5-6 gün güneş görmeyen bir yerde bekletiyoruz.

5-6 gün sonunda likörümüzü tamamlamak için 1/2 oranı ile şeker şurubumuzu hazırlıyoruz. Şurubu biraz dinlendirdikten sonra süzdürdüğümüz limon-etil alkolü karışımı olan kavanoza boşaltıyoruz.

Bir çay kaşığı kadar limon tuzunu ilave edip karıştırıyoruz. Likörün aromasının ekşi-şeker kıvamını kendinize göre belirleyerek limon tuzu ilavesinde bulunabilirsiniz.

KAHVE LİKÖRÜ

Not:

Kahve likörü reçetesi önceki likör tariflerindeki gibi bir litrelik olmayacak. Kahvenin aromasının kaybedilmesini istemiyorum. Ama çabuk bir tüketim sağlayacaksanız eşit miktarda içerikleri arttırarak hazırlayabilirsiniz.

MALZEMELER

 • Çözünebilir kahve (Tercihen nescafe sabit bir tattır – 50g) / 2 shot espresso
 • 150 gram toz şeker (1 su bardağı)
 • 350 ml su (1,5 su bardağı)
 • 8 cl etil alkol

NASIL YAPILIR

İlk olarak bir tencereye kahvemizi, şekerimizi ve suyumuzu ekliyoruz. Ocağa koymadan önce bir miktar karıştırıyoruz. Karıştırma işlemini tortulanmasını engellemek adına yapıyoruz.

Tencereyi ocağa koyduktan sonra kaynama noktasına kadar orta yüksek ateşte, kaynama işlemi başladığında ise orta ateşte yaklaşık 20 dakika daha ocakta tutuyoruz.

Sonrasında karışımımızı ocaktan alıp soğumaya bırakıyoruz.

Karışım hafif ılıdığında filtreden geçirerek süzüyoruz. İçerisine etil alkolümüzü ekliyoruz ve biraz karıştırıyoruz. Kahve likörümüz hazır.

Not:

Likörlerde dikkat edilmesi gereken bir hususta etil alkol ile hazırlanıyorsa sıvının %20 – 27 arasında bir miktarda etil alkol, farklı bir alkol kullanılıyorsa tercihen votka %40 – 45 arasında votka eklenmesi likör için en ideal ölçüdür.

ŞURUP TARİFLERİ

Alkollere genellikle renk verme maksadıyla koyulan şurupların home made yapımlarından bahsedeceğim. Herhangi bir katkı maddesi olmadan gönül rahatlığıyla tüketebileceğiniz bazı şurup tarifleri;

NAR ŞURUBU

MALZEMELER

 • 200 ml taze sıkılmış nar suyu (1 su bardağı)
 • 200 gram toz şeker (1 su bardağı)
 • 100 ml su (1/2 su bardağı)
 • 1 çay kaşığı limon tuzu

NASIL YAPILIR

Tencere içerisine nar suyu, toz şeker ve suyumuzu ekliyoruz.

Orta ateşte ocakta kaynatıyoruz, kaynama derecesine geldiğinde ocağımızı kısıp 15-20 dakika daha ocakta tutuyoruz.

Ara ara karıştırmayı unutmayalım. İşlemler bittiğinde tadına bakarak isteğinize göre su ilavesi yapabilirsiniz.

Ocaktan almadan limon tuzunu ilave ediyoruz ve birkaç dakika daha ocakta tutuyoruz. İşlemler tamamlandığında süzerek kullanıma hazır hale getirebilirsiniz. Elbette soğuttuktan sonra.

MAVİ ŞURUP

MALZEMELER

 • 250 ml su (1 su bardağından biraz fazla)
 • 200 gram şeker (1 su bardağı)
 • 15 gram butterfly pea tea

NASIL YAPILIR

Tencere içerisine su ve şekeri ekliyoruz. Orta ateşte kaynatıyoruz. Kaynama noktasına geldikten sonra karışımı ocaktan alıyoruz.

İçine butterfly pea teayi ilave edip karıştırıyoruz.

Herhangi bir yapay ürün olmadan bu mavi renkte ki şurubu elde edebiliyoruz. Aslında şeker şurubuyla çayı demleme işlemi yapıyoruz.

Aromasını şeker şurubuna verdiğinde süzerek mavi şurubumuzu elde ediyoruz.

Keyifli günler, güzel sohbetler ve dostluklar dilerim.

117

Yorum Yok

Bir Yorum Yaz