Teppanyaki Nedir?

Teppanyaki Nedir?

Teppanyaki tarzı pişirme; üstü açık bir demir ızgara üzerinde Japonya’ya özgü hızlı pişirme yöntemidir. Teppan sanatı 400 yıl önce samuray avcılık geleneği ile doğmuştur. Samuraylar yakaladıkları taze avları geniş ve yassı demir levhada ateş üzerinde pişirirlerdi. Pişirme işlemini hızlı ve ateşli bir gösteriye dönüştürürlerdi. Günümüzde bu gösteriler hala eğlencelidir ve Teppanyakinin olmazsa olmazıdır. Teppanyaki restoranları içerisinde misafirler ızgaranın çevresine otururlar. Yiyeceklerin hazırlanmasını, pişirilmesini ve servis edilmesini şefin gösterisi eşliğinde izlerler.

Gastronomi köşemizi ziyaret ederek bu tarz yazılarımıza göz atabilirsiniz.

Teppan; demir levha, yaki; ızgara ya da tavada kızartılan anlamındadır. Biftek, karides, okonomiyaki, yakisoba, monjoyaki gibi yiyecekler sıklıkla bu teknik ile pişer. Günümüzde bu teknik propan ısıtma kaynağı ile düz yüzeyli bir ızgara üzerinde yapılmaktadır. Izgaranın başında bulunan şef, misafirlerin düşünce ve isteklerini dinleyerek hareket eder.

Her Şey Göz Önünde

Teppanyaki şeflerinin en önemli silahı elindeki spatuladır. El becerisini kullanan şef, geniş tablanın üzerinde birçok ürünü aynı anda pişirir ve görsel bir şölen sunar. Bu gösteriler misafirler üzerinde güçlü bir etki bırakır. Şeflerin müşteri ile etkileşim içinde olması ve göz önünde olması, samimi ve hoş bir atmosfer oluşturur.

Hibachi Nedir?

Hibachi; geleneksel japon ısınma şekli olan kömürlü mangal ocağıdır. Ellerin ısınması için kullanılan taşınabilen kömür mangalıdır. Ancak Kuzey Amerika’da “hibachi” ya da “hibachi tarzı” pişirmeye “schichirin” denilmiştir. Schichirin; aslında geleneksel Japon mutfağında, pişirme amaçlı kullanılan taşınaben pişirme sobasıdır.

Hibachi tarzı Amerika’da Japon teppanyaki usulü pişirmenin adıdır. İngilizce’de “hibachi” alüminyum veya dökme demirden yapılan küçük ızgaradaki pişirmeyi ifade eder. Hibachi ızgaralar geleneksel mutfak eşyası olan “schichirin”i andırır.

Günümüzde en çok teppanyaki mutfağı Amerika’da bulunmaktadır. Bu tarz restoranlar Amerika’da “hibachi ızgara” veya “Japon steakhouse” olarak anılır.

Genel olarak bakıldığında Teppanyaki usulü pişirme yöntemi doğu ile batının sentezi olarak görülebilir. Japonya’nın batı tarzı hızlı pişirme usulünü geleneksel pişirme yöntemleriyle biçimlendirerek Amerika’da yaygın görülen bir pişirme tarzına ve bu tarzın uygulandığı yaygın görülen restoranlara dönüşmüştür.

147

Yorum Yok

Bir Yorum Yaz