Gastronomi Nedir?

Gastronomi Nedir?

Gastronomi kültür ve yemek arasındaki ilişkiyi inceleyen bir disiplin olarak geçer. İyi yemek düşkünlüğü, iyi yemek yapma sanatı, yemekten anlama ve yemek bilimi gibi tanımlar yapmak da mümkündür. Gastronomi nedir soruları mutlaka kafamızı kurcalıyor, çünkü her geçen gün gastronomiyi daha çok duymaya başladık. Gastronomi son dönemde gözde bir meslek haline dönüşmüş durumdadır.

Peki olay sadece yemek yemek midir? Gastronomi denilince aklımıza yemek yemenin ve yemek yapmanın kültürel bir derinlik olduğunun bilincinde olan, asla bitmeyen bir yolculuk olduğunu keşfetmiş olan kişiler gelmelidir. Yemeklere düz bakmayıp daha büyük bir pencereden değerlendirmek gerekir.

Bahsettiğimiz bu durum yemek yemek ya da karın doyurmak değil. Yemek aslında bizi birbirimize bağlayan en büyük kültürel bağlardan biridir. Dünya üzerindeki bütün ülkeler, insanlar, uluslar arasında en sağlam köprülerden biri de yemeklerdir.

Günümüzde yüzlerce yıllık yemek tecrübesi ve lezzet birikimi, yemeği yaşamsal öneminden ayırarak bir keyif ve haz olgusu vaziyetine getirmiştir. Lezzet ve görselliğin keyif vericiliği, günümüzde gastronominin önemini fark edilir kılmış ve bir bilim olarak görülmesine neden olmuştur.

İnsanoğlu yemek yemeye her zaman ihtiyaç duyacağı için gastronomi uçsuz bucaksız bir deniz gibidir.

GASTRONOMİ TERİMİ

Bu terim ilk olarak Fransız yazar Joseph Berchoux tarafından 1801 yılında kullanılmıştır. Yunanca gastros (Mide) ve nomos (Yasa) sözcüklerinin birleşiminden yemek yasası (Gastronomi) olarak ortaya çıkmıştır.

GASTRONOM NEDİR?

Gastronomiyi bilenlere, ilgilenenlere ve iyi yemekten anlayan kimselere gastronom denir.

İyi bir gastronom, tattığı bir lokma yemekteki bütün malzemeleri ve oranları hissedebilir. Kullanılan malzemelerdeki gerek doku gerekse renk olarak uyumlu olması da bir gastronomun muhakkak bilmesi ve hakim olması gereken konular arasında yer alır.

Dünyanın her köşesinden topladığımız gastronomi dünyası hakkındaki yazılarımıza ve yemek hikayelerimize bakmanızı tavsiye ederiz.

112

Yorum Yok

Bir Yorum Yaz