Makarna Pişirmenin Püf Noktaları Nelerdir?

Makarna Pişirmenin Püf Noktaları Nelerdir?

Makarna kesinlikle 7’den 70’e en sevdiğimiz yiyecekler arasındadır. Makarna pişirmenin önemli püf noktaları ve detayları vardır.

Son derece lezzetli, ekonomik ve besleyici olması, çabuk ve kolay hazırlanması, makarnanın dünyada çok tüketilen ve tercih edilen gıdalardan birisi olmasını sağlamıştır. Mükemmel makarna nasıl pişirilir diye sorulduğunda akla İtalyanlar gelir, çeşitli sosları, sihirli dokunuşları ile en basit makarnayı bile muhteşem bir ziyafete çevirirler. Makarna pişirmek aslında çok kolaydır, ama bazı basit kurallara uyulmazsa bir paket makarna ziyan olabilir.

Makarnanın tarihinden bahsettiğimiz yazımıza kesinlikle göz atmanızı tavsiye ederiz.

Ayrıca mutfağınızdaki makarna tariflerinizi zenginleştirmek isterseniz makarna tariflerimize bakabilirsiniz.

İşte tadına doyulmaz makarnalar hazırlamanın, İtalyanlar gibi makarna pişirmenin püf noktaları.

MAKARNA PİŞİRMENİN PÜF NOKTALARI

Büyük bir tencere kullanın: Bu sayede makarnanın yapışmasını engellemiş olursunuz, aynı zamanda makarnanın eşit bir şekilde pişmesini sağlarsınız.

Tencereye bolca su ekleyin: Eğer güzel bir makarna yapmak istiyorsanız suyun oldukça fazla olmasına dikkat edin ve içme suyu kullanın. Yarım kilo makarna için yaklaşık 5 litre su kullanmanız gereklidir. Su yüksekliği tencerenin 3/4’ünü geçmemelidir. Fazla su doldurulursa kaynadığı zaman tencereden taşar, az suda ise makarna iyi pişmez ve tencerenin dibine yapışabilir.

Suyu gerçek anlamda kaynatın: Makarnanın şoklanması ve pişme sürecine uyum sağlaması için makarnaları fokur fokur kaynayan suyun içine atın. Makarna bol tuzlu suda, İtalyanların ifadesine göre deniz suyu kadar tuzlu suda haşlanmalıdır. Tuzunu başlangıçta değil, su kaynadıktan sonra 5 litre suya 1.5 yemek kaşığı olacak şekilde eklemek gerekir.

Makarnayı çok fazla pişirmeyin: Hem besin değerlerindeki kaybı önlemek hem de gerçek bir İtalyan makarnası yapmak istiyorsanız al dante yani dişe dokunur bırakmanız gerektiğini hatırlayın. Makarnaları suya atınca birbirine yapışmaması için ilk 30 saniye kaşıkla sık sık karıştırmak gerekir. Sonra da her 3 dakikada bir karıştırılmalıdır.

Makarna kapağı açık tencerede ve harlı ateşte pişirilmelidir: Makarna kesinlikle yüksek ateşte ocağın altı hiç kısılmadan ve tencerenin kapağı kapatılmadan haşlanmalıdır.

Sos için makarnanın haşlama suyundan biraz ayrılmalıdır: Lezzetli bir sos için makarnayı haşladığınız sudan, makarnayı süzmeden önce 1 bardak ayırmalısınız. Nişasta içeren bu su makarna sosuna kıvam ve lezzet verir, kolayca nüfuz etmesini sağlar.

Son olarak makarnayı soğuk sudan geçirmeyin: Makarnanız piştikten sonra süzgeçten geçirin ama kesinlikle yıkamayın, makarnayı süzdükten sonra hemen hazırladığınız sos tavasına aktarın. Makarnanın pişme derecesine göre yüzeyinde bir miktar nişasta kalır ve bu nişasta makarnanın az sonra karışacağı sosu yüzeyinde tutmasına da yardımcı olur. Eğer yıkarsak yüzeyinde hiçbir şey kalmaz ve sosla güzelce karışamaz, lezzetinden ve besin değerinden çok şey kaybeder. Fakat soğuk olarak salatalarda kullanılacağı zaman yıkanabilir.

Eğer sosunuz hemen hazır olmayacaksa ve makarnanın süzgeçte bir süre beklemesi gerekiyorsa bu durumda yapışmaması için üzerine bir miktar zeytinyağı gezdirip karıştırın.

164

Yorum Yok

Bir Yorum Yaz