Klasik Mayonez Tarifi

Klasik Mayonez Tarifi

Mayonez, dünya üzerinde en temel, bilinen soslardan biridir. Günümüzde Türk mutfağında da önemli bir yeri olan mayonezi marketten alabileceğimiz gibi evde de kolayca yapabiliriz. Evde yapacağımız mayonez hem çok daha lezzetli olacak hem de içinde hiçbir katkı maddesi bulunmadığından çok daha sağlıklı olacaktır.

Temel malzemeleri çiğ yumurta ve yağ olan mayonez, katkısız olduğu için kısa süre içinde bozulabilir. Bu nedenle çok büyük miktarlarda yapmayın ve 2-3 gün içinde tüketin. Mayonez yaparken ayçiçek yağı gibi hafif bir yağ kullanmak rengi ve tadı açısından çok önemlidir.

Mayonezinizin içine dileğinize göre sarımsak, çeşitli otlar, baharatlar vb. ekleyerek lezzetini çeşitlendirebilirsiniz.

Mutfağınızdaki sos tariflerinizi zenginleştirmek isterseniz sos tariflerimize bakabilirsiniz. Öneri ve düşüncelerinizi tarifin altına yorum olarak bırakabilirsiniz. Mayonez nasıl yapılır diyenleri tarifimize alalım.

MALZEMELER

  • 1 adet büyük boy yumurta sarısı
  • 1 yemek kaşığı limon suyu
  • 1 çay kaşığı dijon hardalı
  • 250 ml ayçiçek yağı
  • Tuz

Not: Kullanacağınız yumurtanın oda sıcaklığında olması size avantaj sağlayacaktır. Ayrıca yumurtanın taze olmasına dikkat edin.

NASIL YAPILIR

İlk olarak yumurtanın sarısını ve hardalı cam ya da metal derin bir kasenin içine alın. mikserinizi çalıştırın (Orta hızda kullanın) ve güzelce karıştırın.

Daha sonra mikser ile karıştırırken ayçiçek yağını çok ince, damla damla karışıma dökün eğer yağı bir seferde ya da bol bol ilave ederseniz istediğiniz kıvamı yakalamanız pek mümkün olmayacaktır.

Elinizdeki yağı azar azar ve yine sürekli çırparak eklemeye devam edin. Elbette hepsini kullanmak zorunda değilsiniz. Eğer daha yoğun kıvamlı veya daha az yağlı bir mayonez yapmak istiyorsanız, istediğiniz kıvamı yakalayınca yağ ilave etmeyi bırakabilirsiniz.

Not: Eğer koyu bir kıvam alır ve memnun kalmazsanız elinizle az az su damlatarak ve karıştırarak kıvamını açabilirsiniz.

Kıvam alan mayoneze yağ eklemeyi bıraktıktan sonra ekleyeceğiniz limon suyunu ve tuzu da yine damak tadınıza göre ayarlayabilirsiniz.

Ev yapımı mayoneziniz hazırdır, marketlerden aldığımız mayonezler kadar beyaz renkte olmayabilir, panik yapmayın. Afiyet olsun…

131

Yorum Yok

Bir Yorum Yaz